História sviečok a prvá sviečka

Prvá sviečka a história voskových sviečok – fascinujúce

Viete si predstaviť, ako zapaľujete sviečky z kravského a ovčieho tuku? My tiež nie a radšej si tú vôňu ani nepredstavujeme. V počiatkoch civilizácie by však tieto primitívne verzie sviečok boli pravdepodobne vaším jediným zdrojom svetla. Dnes sa budeme venovať pôvodu a histórii sviečok. Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako skutočne pochopiť nejakú tému alebo niečo, čo vás zaujalo, je pochopiť jej históriu vrátane toho, prečo a ako vznikla. Tieto vedomosti vám v konečnom dôsledku poskytnú informovanejší pohľad na to, prečo sa veci v súčasnosti robia tak, ako sa robia.

Vznik sviečky

Vznik sviečky predstavuje zaujímavé obdobie v histórii. Spôsob, akým sviečky používame dnes, nebol ich pôvodným účelom. Čo je teda sviečka? Väčšina z nás ich pozná ako predmety, ktoré zapaľujeme z rôznych dôvodov. Zlepšujú vôňu našich domovov, vďaka čomu ich výrazne prevoňajú. Prinášajú teplo a pohodlie s nádhernými vôňami. Dokážu byť neuveriteľne relaxačné a dokážu našim priestorom vtlačiť eleganciu a estetiku, ktoré pozdvihnú celkový vzhľad. Sviečky môžu slúžiť na mnoho účelov, ktoré sú prispôsobené našim špecifickým potrebám. Zamysleli ste sa však niekedy nad ich pôvodom? Aké boli prvé sviečky?

Prvotné používanie sviečok nebolo pre ich príjemnú vôňu. Pojem „sviečka“ označuje blok vosku alebo loja s knôtom sústredeným uprostred, ktorý pri horení vyžaruje svetlo. Jednoduché. Existenciu sviečok možno pripísať niekoľkým starovekým civilizáciám. V roku 500 pred n. l. začali starí Rimania vyrábať sviečky z pravého papyrusu namočeného do loja, ktorý sa získaval z teľacieho a ovčieho tuku. Predstavte si, že by sa sviečky nikdy nevyvinuli. Chodili by sme do ľudských domovov a mysleli si, že sviečky vyrobené z kravského a ovčieho tuku sú normálne.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "čítam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

„Ach áno, práve som si kúpil túto novú lojovú sviečku Circa Dawn. Je vyrobená z luxusných prémiových oviec.“

To znie hrozne. Žarty bokom, v roku 221 pred Kristom, počas dynastie Qin v starovekej Číne, sa zistilo, že sa vyrábali sviečky z veľrybieho tuku. V starovekej Indii medzitým vyrábali sviečky zo zmesi varenej škorice a jačieho masla (jak je zviera podobné buvolovi alebo zubrovi). Pravdepodobne si to neuvedomovali, ale zrejme vytvorili prvú známu vonnú sviečku na svete. Povedzme, že boli o krok vpred. V týchto dávnych časoch patrili sviečky medzi najstaršie a najtradičnejšie formy osvetlenia na svete. V tomto období sa začal objavovať aj včelí vosk, ktorý bol oveľa lepšou voľbou ako nepríjemne zapáchajúci loj. Loj tiež poskytoval veľmi slabý zdroj svetla a príliš rýchlo horel. Väčšina ľudí ho však mala v týchto časoch ľahko k dispozícii, pretože bol lacný a ľahko dostupný, keďže išlo o zvyšky z kuchyne.

Na druhej strane bol včelí vosk veľmi drahý a vyhradený len pre veľmi bohatých ľudí. Celkovo bol včelí vosk oveľa spoľahlivejším zdrojom, pretože produkoval jasnú luminiscenciu, horí čistejšie a pomalšie, a možno dodať, že je bez zápachu.

Bol veľmi prospešný bez všetkých nedostatkov loja. Olejové lampy boli v týchto obdobiach tiež, ale kvôli údržbe, ktorú si vyžadovali, boli menej vhodné ako sviečky. Museli sa pravidelne dopĺňať, knôt bolo potrebné neustále upravovať, čo mohlo viesť k rozliatiu oleja. Čistenie oleja nie je zábavné. Sviečky sa jednoducho udržiavali oveľa ľahšie. Nebolo potrebné nič upravovať a nemuseli ste čistiť žiadny olej. Bola to hlavne ale príšerná vôňa, s ktorou ste sa museli, bohužiaľ, zmieriť.

Prvá sviečka s kôtom

Okolo roku 300 pred n. l. sa objavila prvá sviečka s knôtom, známa ako kužeľová sviečka, ktorá je dodnes veľmi obľúbená. Určite sme už všetci videli nejakú formu kužeľovej sviečky. Sú to dlhé, tenké sviečky, ktoré často smerujú do špičky k vrcholu knôtu. Dnes majú už skôr iba dekoračný charakter. Pálenie tvorí neporiadok z vosku.

Kúpiť si odkvapkávač je výborná možnosť, ako znížiť neporiadok z roztopeného vosku. Kužeľové sviečky vyzerajú veľmi dobre v kvalitnom držiaku, ktorý dopĺňa vzhľad priestoru. Kužeľové sviečky sa dajú použiť na mnoho rôznych vecí, napríklad na osvetlenie domácnosti, samozrejme, na špeciálne príležitosti a romantické večere. Dnešný kužeľ je len modernou verziou toho, čo používali Rimania, keď zrolovali papyrus a opakovane ho namáčali do loja alebo včelieho vosku, čím vytvorili rozpoznateľný tvar, ktorý vidíme na dnešných kužeľových sviečkach.

Vznik modernej sviečky

Sviečka, ako ju poznáme, sa objavila až v 19. storočí. V tomto historickom období vznikla moderná sviečka. Sviečky sa mohli vyrábať vo veľkom, aby sa uspokojili požiadavky rýchlo rastúcej populácie a ľudí, ktorí sa začali usilovať o lepšie životné podmienky. Boli unavení z vône zapáchajúcich sviečok a chceli niečo lepšie.

Rast a zmeny sú nevyhnutné a práve vďaka rôznym pokrokom v tejto ére máme teraz naše obľúbené luxusné sviečky, ako napríklad Circa Dawn, Diptyque a Jo Malone. Približne v tomto období sa začali používať aj pletené knôty, namiesto toho, aby boli len stočené. V konečnom dôsledku to pomohlo vyrobiť sviečky, ktoré lepšie fungovali a nevyžadovali si príliš veľa údržby. Bol to obrovský úspech, keď sa nad tým zamyslíte, pretože dnes existuje mnoho rôznych štýlov knôtov. Napríklad pre novú vôňu Jo Malone prechádzajú procesom výberu jedného knôtu zo 400 rôznych štýlov, ktoré fungujú špeciálne pre túto jednu vôňu. Hovoríme o zdĺhavom procese.

Stearínový vosk

V dvadsiatych rokoch 19. storočia bol vyvinutý stearínový vosk, tvrdý, trvanlivý a čisto horiaci vosk. Ide o proces extrakcie kyseliny stearovej zo živočíšnych mastných kyselín. Stále sa nachádzal v oblasti využívania vedľajších živočíšnych produktov, ale bol oveľa lepší ako loj. V Európe aj vo svete sa používa dodnes.

Potom sa dostávame do 50. rokov 19. storočia, keď sa zaviedol parafínový vosk. Ide o oddelenie prirodzene sa vyskytujúcej voskovej látky z ropy, ktorá sa rafinuje a je známa ako parafín. Tento vosk bez zápachu sa používal na hromadnú výrobu sviečok, ktoré boli lacné a zároveň poskytovali lepší výkon pri horení. Parafín bol pri výrobe sviečok veľmi vyhľadávaný pre svoju konzistenciu a jednoducho dával väčší ekonomický zmysel ako akákoľvek iná surovina, ktorá bola v tom čase k dispozícii. Ako možno viete, parafín sa dodnes vo veľkej miere používa v mnohých populárnych značkách luxusných sviečok. Parafín je jedným z hlavných dôvodov, prečo dnes máme toľko úžasných sviečok, aj keď ako produkt z ropy má čoraz horšiu povesť.

Zmiešanie s parafínom

Koncom 19. storočia bola kyselina stearová zmiešaná s parafínom, aby sa vyrobila odolnejšia a dlhotrvajúcejšia sviečka. Táto zmes vosku bola veľmi populárna až do zavedenia žiarovky. Sviečkový priemysel sa dostal do náhleho úpadku, pretože ľudia už nepotrebovali sviečky ako hlavný zdroj svetla. Pre sviečky to bolo určite temné obdobie, ale vďaka tomu sa stali skôr luxusným predmetom. Ak ste vtedy mali sviečky, bolo to výlučne kvôli postaveniu a preto, že sa vám páčil ich vzhľad.

Prišlo 20. storočie, ktoré sviečky v podstate zachránilo. V tomto období sa s populačným a pracovným boomom, rastom ropného a mäsospracujúceho priemyslu v USA prudko zvýšil objem vedľajších produktov, ktoré, ako ste uhádli, boli základnými zložkami na výrobu sviečok: parafín a kyselina stearová. Teraz sa to všetko spája. Je to okamih, keď sa kruh uzatvára. Až v polovici 80. rokov minulého storočia sa zvýšila popularita sviečok. Používali sa najmä ako dekoračné predmety, rozdávali sa ako darčeky a vytvárali hrejivú atmosféru v domácnosti. Približne v tom istom čase sa začali ešte viac presadzovať vonné sviečky, a to vďaka ich rozvoju v 90. rokoch 20. storočia. Ľudia sa sviečok jednoducho nemohli nabažiť. Svet sviečok prekvital popularitou. Kto by to bol povedal, že len malou zmenou sviečky, len pridaním vône, sa svet sviečok tak rozrastie?

Nové čisté vosky

Prvýkrát po viac ako sto rokoch sa začali vyvíjať čistejšie výrobky. Jedným z nich je kokosový vosk alebo sójový vosk. Bol to mäkší a pomalšie horiaci vosk ako jeho predchodca parafín. Na použitie vo sviečkach sa začal vyvíjať aj palmový a ľanový olej, čo bol rozhodne krok vpred správnym smerom získavania lepších surovín. Vosk je v poslednom čase trochu citlivá téma, každý má svoje vlastné preferencie a názory.

Je úžasné sledovať, ako rýchlo sa svet sviečok za taký krátky čas zmenil. Teraz sa dostávame k sviečkam, ktoré máme dnes. Vitajte v 21. storočí so stále rastúcim svetom milovníkov sviečok a množstvom rôznych značiek sviečok, z ktorých si môžete vybrať. Sviečky prešli veľmi dlhú cestu od svojho pôvodného účelu v ranom období so starými Rimanmi a v stredoveku. Popularita sviečok neustále rastie. Aj keď ich dnes nepoužívame ako hlavný zdroj osvetlenia, slúžia na iný účel.

Novodobé štýly sviečok

Sviečky sa dnes používajú na nespočetné množstvo vecí a majú rôzne podoby a štýly. Máte doma svoje obľúbené vonné sviečky alebo po francúzsky „bougie parfumée“ (bougie znamená sviečka a parfumée znamená voňavá). Tieto vône používate najmä na prevoňanie domova vašimi najobľúbenejšími vôňami. Čo sa týka horiacich sviečok u vás doma, treba hľadať to najlepšie z najlepšieho. Vonné sviečky sa dajú použiť na navodenie určitého typu nálady. Môžu upokojiť zmysly alebo ich možno dokonca darovať ako darček. Bez ohľadu na príležitosť je voňavá sviečka vždy dobrým nápadom.

A ak sa cítite trochu vintage alebo chcete nastaviť určitý typ nálady pre svoj priestor, kužeľové a stĺpové sviečky sú stále ľahko dostupné takmer všade a dodávajú sa v mnohých rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách, ktoré najlepšie vyhovujú tomu, čo chcete, ako aj štrukturálne držiaky na sviečky, vďaka ktorým môže takmer každý priestor vyzerať úžasne.

Vylepšenie priestoru dobrým držiakom / podtáckom

Ak si zaobstaráte pekný, kvalitný držiak na kuželovú sviečku, váš priestor bude vyzerať desaťkrát lepšie. Kuželové a stĺpové sviečky môžete použiť takmer kdekoľvek: na jedálenskom stole, konferenčnom stolíku, pracovnom stole, v predsieni, dokonca aj na podlahe, ak máte veľké držiaky na sviečky. Len dávajte pozor na roztápajúci sa vosk, ale vždy si môžete zaobstarať podnos na odkvapkávanie, ktorý vám s roztápajúcim sa voskom pomôže.

Ak sa však nechcete zaoberať odstraňovaním nakvapkaného vosku, odporúčame vonné sviečky v skle. Sú najjednoduchšie na údržbu a vydržia horieť podstatne dlhšie. Sú dostupné v mnohým podobách, designoch a vôňach. Tak aby ste si vždy vedeli vybrať k vašej spokojnosti.

Keď sa pozrieme do histórie sviečok, okrem spôsobu ich výroby a materiálov, ktoré na ich výrobu používame, sa v podstate nič nezmenilo.