Parafínový vosk, ako sa vyrába, na čo je, čo robí vo sviečkach

Parafínový vosk – ako sa vyrába, čo to je, význam, výhody a nevýhody, riziká

Parafínový vosk, známy vo svete sviečok, kozmetiky a dokonca aj potravín, má zaujímavý výrobný proces.

Zrod parafínu sa odohráva v odvetví rafinácie ropy. Je to vedľajší produkt procesu, pri ktorom sa surová ropa premieňa na použiteľné palivá, ako je napríklad benzín. Ako však táto premena prebieha? Poďme sa ponoriť do podrobností.

Destilácia parafínu

Prvým krokom je destilácia, pri ktorej sa surová ropa zahrieva, aby sa oddelili jej jednotlivé zložky na základe ich bodov varu. Týmto procesom sa získavajú rôzne produkty vrátane benzínu, nafty a mazacieho oleja. Hlavný bod našej cesty, parafín, sa však stále skrýva v ťažkom zvyšku s vysokým bodom varu, ktorý zostáva na konci destilácie.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "citam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Tento zvyšok prechádza procesom známym ako „odvoskovanie rozpúšťadlom“. V tejto fáze sa zvyšok zmieša s rozpúšťadlami, ako je metyletylketón alebo toluén. Zmes sa potom ochladí, čím sa parafín vykryštalizuje a oddelí od oleja. Tieto kryštály parafínu sa potom odfiltrujú, pričom zostane odparafínovaný olej a surový parafín.

Surový parafín

Surový parafín však ešte nie je čistý biely vosk, ktorý poznáme. Obsahuje olej a potrebuje ďalšiu rafináciu. Tu prichádza na rad „hydrogenizácia“. Pri tomto procese sa surový parafín vystaví pôsobeniu plynného vodíka pri vysokej teplote a tlaku. Touto úpravou sa odstránia nečistoty a zvyšky oleja, čím vznikne čistý, bezfarebný parafín.

Tu sa však cesta nekončí. Parafín sa potom podrobí „bieleniu“, procesu, pri ktorom sa odstránia všetky zvyšky farby. Vosk sa zmieša s bieliacim činidlom, zvyčajne s aktívnym ílom alebo uhlím, ktoré absorbuje všetky zvyšné nečistoty a farbu. Výsledkom je čistý biely parafín, ktorý poznáme a milujeme.

Spevnenie a vločkovanie

Nakoniec sa vosk spevní, zvyčajne ochladením a následným vločkovaním alebo prilingom (formovaním do malých granúl). Konečným produktom je univerzálny vosk pripravený na použitie v nespočetných aplikáciách, od výroby sviečok až po konzervovanie potravín.

Výroba parafínu je fascinujúca cesta od surovej ropy k univerzálnemu výrobku na každodenné použitie. Je to dôkaz ľudskej vynaliezavosti, ktorá premenila vedľajší produkt ropného priemyslu na látku, ktorá osvetľuje naše domovy, skrášľuje našu pokožku a dokonca dodáva lesk nášmu obľúbenému čokoládovému bonbónu.

Keďže sa jedná o výrobok z ropy, jeho reputácia sa s rastúcim ohľadom na ekológiu znižuje. Naše luxusné a prémiové sviečky MUCUMU vyrábame výhradne z ekologickej zmesi kokosovo-sójového vosku.