Fajčenie, cigarety a vplyv na pleť, pokožku, akné a vrásky

Poškodzuje fajčenie pokožku?

Všetci sme počuli staré známe príslovie: „Krása je len na pohľad.“ Ak sa však ponoríme do labyrintu toho, ako fajčenie ovplyvňuje pokožku, zistíme, že ide o viac než len povrchové poškodenie. Fajčenie cigariet a zdravá pleť sú si protipólmi. Ako sme sa však dostali až sem?

História cigariet, fajčenia a problémami s pokožkou

Pred desiatkami rokov cigaretové spoločnosti vykresľovali očarujúci obraz fajčenia. Na striebornom plátne sa objavovali herci s cigaretou v ruke, ktorí zosobňovali pohodu. Ľudia však netušili, že tento „cool“ zvyk povedie k problémom s pokožkou, ktoré majú ďaleko od očarenia.

Okamžité a dlhodobé účinky

Zatiaľ čo niektoré zmeny sú viditeľné hneď po zapálení, napríklad bledosť, ktorá okamžite zachváti tvár fajčiara, iné dôsledky sa prejavia až po rokoch. A kým sa tak stane, sú často nezvratné.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "citam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Chemickí vinníci v cigaretách

Príčina drastických účinkov cigariet na pokožku spočíva v ich zložkách. Poďme si rozobrať hlavných aktérov.

Nepríjemné účinky nikotínu

Táto návyková látka spôsobuje viac škody ako len to, že vás pripúta k návyku. Nikotín zužuje cievy v najvrchnejších vrstvách pokožky, čím zhoršuje prietok krvi. Výsledok? Nedostatok kyslíka a základných živín v pokožke.

Decht: Viac ako len lepkavá látka

Hoci je decht hlavným vinníkom zafarbenia zubov, zohráva zlovestnú úlohu aj v prípade pokožky. Môže spôsobiť zmenu farby najmä na prstoch a nechtoch.

Oxid uhoľnatý: Neviditeľný nepriateľ

Oxid uhoľnatý v cigaretách, ktorý je známy svojimi smrteľnými účinkami pri vdychovaní veľkého množstva, nahrádza kyslík v pokožke a zanecháva ju suchú a zafarbenú. Rozlúčte sa so zdravým leskom!


Viditeľné príznaky pokožky fajčiarov

Cigaretový dym má na pokožku charakteristický účinok. Ako môžete zistiť, či je niekto fajčiar, len na základe pohľadu na neho?

Žltnutie a sfarbenie

Chemikálie obsiahnuté v cigaretách často vedú k žltkastému odtieňu pleti. To má ďaleko od ružového lesku, po ktorom každý túži!

Vrásky a jemné linky

Predčasné starnutie je ďalšou prezrádzkou. Pokožka stráca svoju pružnosť, čo vedie k ovisnutiu, vráskam a vráskam, najmä v okolí očí a úst.

Znížená elasticita pokožky

Kolagén, bielkovina zodpovedná za pružnosť pokožky, sa u fajčiarov rozkladá vo väčšej miere. Pokožka sa tak vyťahuje a je menej pružná.


Ako fajčenie ovplyvňuje zdravie pokožky

Odhliadnuc od viditeľných zmien sa poďme hlbšie pozrieť na to, ako tento zlozvyk podkopáva zdravie pokožky.

Zhoršený prietok krvi

Ako už bolo spomenuté, nikotín zužuje cievy, čím zbavuje pokožku vitality. Výsledkom je pleť, ktorá je popolavá a bez života.

Znížená absorpcia vitamínu C

Vitamín C je nevyhnutný na udržanie zdravej pokožky. Zistilo sa však, že fajčiari majú nižšiu hladinu tohto dôležitého vitamínu, čo vedie k hrubej a suchej štruktúre.

Oneskorené hojenie rán

Znížený prietok krvi a nedostatok kyslíka znamenajú, že rany sa hojia dlhšie, čo zvyšuje riziko infekcie a zjazveniu.


Porovnanie pokožky fajčiarov a nefajčiarov

Pri vzájomnom porovnaní je rozdiel jasný ako facka. Pokožka nefajčiara si zachováva svoju mladistvú pružnosť, žiarivosť a tonus. Pleť fajčiara je pritom príbehom zanedbávania a neustáleho napádania škodlivými chemikáliami.


Zvrátenie škôd: Je to možné?

Dobrou správou je, že odvykanie od fajčenia môže priniesť výrazné zlepšenie. Hoci nie všetky účinky sú zvrátiteľné, stav pokožky sa rozhodne môže zlepšiť, keď sa zastaví nepretržitý nápor chemických látok.


Väčší obraz: Viac ako len pleť

Je dôležité si uvedomiť, že ak môže fajčenie spôsobiť takú spúšť navonok, predstavte si jeho účinky na telo zvnútra. Degradácia pokožky je len vrcholom ľadovca.


Časté otázky o fajčení a zdravej pleti

Ako dlho trvá, kým sa stav pokožky po skončení fajčenia zlepší?

V priebehu niekoľkých dní až týždňov po ukončení fajčenia zaznamenáte výrazné zlepšenie štruktúry a vzhľadu pokožky. Niektoré poškodenia, ako napríklad hlboko uložené vrásky, však môžu zostať.

Prečo fajčenie spôsobuje vrásky?

Chemické látky v cigaretách urýchľujú rozpad kolagénu a elastínu, podpornej štruktúry pokožky. To vedie k predčasnému ochabovaniu a tvorbe vrások.

Dá sa po skončení fajčenia obnoviť pružnosť pokožky?

Hoci sa po skončení fajčenia dosiahne určité zlepšenie, roky fajčenia môžu spôsobiť nezvratné poškodenie elasticity pokožky.

Je pasívne fajčenie rovnako škodlivé pre pokožku?

Áno, pasívne fajčenie alebo pasívne fajčenie môže tiež viesť k problémom s pokožkou, hoci účinky nemusia byť také závažné ako u bežných fajčiarov.

Ako možno minimalizovať účinky fajčenia na pokožku?

Najlepším riešením je prestať fajčiť. Starostlivosť o pleť bohatá na antioxidanty a hydratačné prípravky však môže pomôcť bojovať proti niektorým účinkom.

Je vapovanie bezpečnejšou alternatívou pre pokožku?

Vapovanie neobsahuje všetky škodlivé chemikálie, ktoré sú prítomné v tradičných cigaretách. Jeho dlhodobé účinky na pokožku sú však stále predmetom výskumu.


Zhrnutie

Fajčenie cigariet a zdravá pokožka nejdú ruka v ruke. Hoci pôvab fajčenia mohol byť v minulosti spopularizovaný, jeho škodlivé účinky na zdravie pokožky sú nepopierateľné. Ak chcete mať žiarivú, mladistvú a živú pleť, vyhýbajte sa cigaretám, čo určite nebudete ľutovať.