História meditácie a meditovania

História meditácie

Meditácia sa považuje za jednu z najstarších foriem duševných a duchovných praktík na celom svete. Hoci nikto nedokáže skutočne povedať, aká je presná história meditácie, existujú určité dohady o tejto starobylej praxi.

Väčšina učencov a dokumentov hovorí, že históriu meditácie možno vystopovať približne pred 5 000 rokmi, keď účinky tejto praxe objavili starovekí ľudia tým, že sa pozerali do plameňov ohňa, ktoré ak blikali. Odvtedy sa vyvinulo niekoľko meditačných techník, ktoré sa začali šíriť po celom kontinente svojho vzniku, Ázii.

Až v 60. a 70. rokoch, keď sa meditácia stala hitom v Spojených štátoch. Od nich sa po celom svete rozšírilo toľko variácií.

Abeceda meditácie

Meditácia, stav, v ktorom sa človek hlboko sústredí na konkrétny predmet myslenia alebo uvedomovania, sa považuje za jeden z najstarších a zároveň najúčinnejších prostriedkov na uvoľnenie mysle, emócií aj duše. Táto prax zvyčajne zahŕňa pozornosť človeka, ktorá sa zmení na jediný referenčný bod. Vďaka svojej účinnosti, ktorá vedie vedomie človeka na vyššiu úroveň, než je úroveň bežného človeka, sa meditácii v súčasnosti venujú milióny ľudí na celom svete.

História meditácie siaha ľuďom do obdobia, keď je veľmi dôležitou zložkou rôznych náboženstiev vo východnej časti sveta. Význam meditácie, ktorá pochádza z latinského slova „meditatio „, čo znamená „všetky druhy duševných alebo fyzických cvičení „, sa v priebehu rokov tiež vyvíjal. Dnes je táto prax bežne známa ako „vnútorné rozjímanie „ alebo „kontemplácia „.

Ako roky plynuli, ľudia, ktorí praktizovali meditáciu, boli schopní prísť s rôznymi disciplínami. Tie zahŕňajú veľmi širokú škálu psychofyzických a duchovných aspektov – alebo ich kombináciu -, ktoré môžu viesť k tomu, že sa celkovo zvýši vyššia úroveň duševnej koncentrácie človeka, ako aj jeho duchovnosť.

Ľudia, ktorí sa plánujú pustiť do meditácie alebo sa len zaujímajú o jej zdanlivo neobmedzené možnosti, musia pochopiť základy tejto starobylej duchovnej praxe a oboznámiť sa s rôznymi formami dnešnej meditácie, medzi ktoré patria „Bódhidharma“, „hinduizmus“, „bahájska viera“, „budhizmus“, „kresťanská meditácia“, „islamská meditácia“, „džinizmus/jainizmus“, „judaizmus“, „sikhizmus „ a „taoizmus „.

Keďže jednotlivé formy vychádzajú z rôznych kultúr, majú vlastné chápanie meditácie a tiež rôzne súbory praktík, ktoré s ňou súvisia. Pri meditácii je tiež veľmi dôležité poznamenať, že obsahujú fyzické požiadavky prostredníctvom rôznych fyzických polôh, aby sa prax dala celkom dobre vykonávať.

Medzi najobľúbenejšie pozície od začiatku histórie meditácie patria: Tieto polohy sa líšia v závislosti od pôvodu meditácie, ktorú chcete nasledovať. Dôležité je tiež vziať na vedomie, že prvky zahrnuté do základnej tradičnej meditácie boli veľkou súčasťou histórie meditácie. Tieto štyri prvky by mali zahŕňať pokojné miesto, pohodlnú polohu, viditeľný objekt, na ktorý môže človek obrátiť svoju pozornosť, ako aj pasívny postoj, aby bola prax skutočne účinná.

Odvtedy história meditácie inšpirovala mnohých ľudí, aby zvýšili úroveň svojej duchovnosti, ako aj posilnili silu svojej mysle. Hoci neexistuje žiadny jednoznačný dôkaz, ktorý by sledoval históriu meditácie, ľudia dneška, ako aj tých budúcich generácií ju budú naďalej praktizovať kvôli výhodám, ktoré prináša.