História krbov a vnútorných ohňov

Stručná história krbov a vnútorného ohníčka

Krb je konštrukcia v bežných domoch, ktorá zabezpečuje teplo a slúži ako prvok architektonického štýlu, pretože je zvyčajne zabudovaná do stien. V mnohých domoch, starších aj novších, je krb výkladnou skriňou pre spoločenské stretnutia.

Aj keď väčšina krbov je konštruovaná podobne a má spoločné prvky, základný krb pozostáva z centrálneho cementového základu spolu s ohniskom, ohniska a jedinečného obloženia, dvierok na vysypávanie popola a čistenie, nadpražia a nadpražnej lišty, hrudníka, klapky, dymovej komory, hrdla, dymovodu, komínového prieduchu, koruny, uzáveru alebo plášťa a lapača iskier. Konštrukcia krbu bola zakomponovaná do návrhov domov po celé desaťročia, dokonca storočia. Dnes, keď krb nahradilo ústredné kúrenie, sa však zdá, že prítomnosť krbov, ak ešte existujú, je pokračovaním tradície.

Tradične sa krby vykurovali uhlím, drevom alebo rašelinou. Dnes sa tieto horiace materiály nahradili zemným plynom a elektrickými krbmi, pretože sú čistejšie, bezpečnejšie a často lacnejšie ako staršie formy paliva. Plynové krby zvyčajne vyžadujú malé dávky paliva, aby plamene mohli horieť dlhý čas. Moderné krby sú tak lepšie a úspornejšie.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "čítam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Vyrobené/prefabrikované krby – postavené s plechovou ohniskovou skriňou, dvoj- alebo trojstennou kovovou rúrou, ktorá vedie hore vo vnútri dreveného rámu šachty, a krytom šachty a uzáverom/ochranou proti iskrám v hornej časti. Slaná voda v tesnej blízkosti spôsobuje, že tento druh komína hrdzavie, ale je úspornejší ako drahší murovaný komín.

Murárske krby – majú obklady, ktoré realizujú dymovod, aby sa zabránilo korózii v komínovej vložke. Tieto nie sú odolné voči zemetraseniu!

Železobetónové komíny: Mali svoj rozkvet v 70. a 80. rokoch 20. storočia, ale v súčasnosti sú už zastarané. Vnútorná chyba: konflikt rýchlosti tepelnej rozťažnosti medzi oceľovou výstužou a betónom spôsobí pri zahriatí praskanie v dymovode. Komín je zaťažený vertikálnymi trhlinami, ktoré sa zväčšujú, keď vnútorná výstuž hrdzavie.

Krby sú príťažlivé, pretože dodávajú domovu štýl. Oheň je hypnotizujúci a relaxačný a krby sú veľmi obľúbené pri chválení sa rodinnými spomienkami. Krby majú hodnotu, ktorá presahuje ich pôvodne zamýšľanú funkciu a zjavné nedostatky v ich konštrukcii. Ide hlbšie – krby predstavujú všetky istoty a pohodlie domova!