História Valentína, Dňa sv. Valentín

História Valentína – prečo a ako vznikol

Tento článok ponúka históriu Dňa Valentína podľa niektorých známych legiend. Tajomný pôvod tohto tradičného sviatku z neho robí ešte vzrušujúcejší a romantickejší sviatok.

Valentín je pre mnohých ľudí veľmi obľúbeným dátumom. Či už oslavujete novú lásku alebo dlhodobý vzťah, alebo doma trucujete nad stratenou láskou, Valentín je významným dňom takmer pre každého. V tento deň sa po celej krajine každoročne posielajú, dávajú a rozbaľujú pohľadnice, kvety, cukríky, zamilované listy a roztomilé a chlpaté plyšové zvieratká. Nespočetné množstvo párov chodí na rôzne miesta na rande, aby svojim drahým polovičkám ukázali, ako veľmi im na nich záleží a ako si ich vážia. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde sa Valentín vzal a prečo je taký dôležitý a obľúbený? História dňa svätého Valentína hovorí jasnou rečou.

Za vznikom tohto obľúbeného sviatku stojí meno svätého Valentína. Kto je tento svätec? Tento svätec je zrejme veľmi záhadnou bytosťou. Aj keď tento sviatok zahaluje tajomstvo, vie sa len to, že február je už dlho romantickým mesiacom. Deň svätého Valentína obsahuje prvky kresťanských tradícií aj tradícií starého Ríma. Katolícka cirkev dnes uznáva najmenej troch svätcov s menom Valentín alebo Valentín. Všetci títo uznávaní svätci boli v určitom období umučení.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "čítam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Jedna z legiend, ktorá koluje o tomto tradičnom sviatku, hovorí, že Valentín bol kňaz, ktorý pôsobil v treťom storočí v Ríme. Cisárom Ríma bol v tom čase cisár Claudius II. Rozhodol sa, že slobodní muži, teda tí, ktorí nemajú ženy ani deti, o ktoré by sa museli starať a podporovať ich, sú lepšími vojakmi ako tí, ktorí sú ženatí a majú deti. Kvôli záveru, ku ktorému dospel, Claudius nariadil zákaz manželstva pre mladých mužov, ktorých považoval za svoju úrodu potenciálnych vojakov. Valentín si uvedomil nespravodlivosť takéhoto nariadenia a vzoprel sa Claudiovmu príkazu tým, že naďalej vykonával sobáše mladých milencov, hoci to bolo pre neho veľmi nebezpečné. Keď Claudius zistil Valentínovo konanie, nariadil ho okamžite usmrtiť.

Medzi ďalšie legendy patria názory, že Valentín bol zabitý, keď sa snažil pomôcť kresťanom uniknúť z krutých rímskych väzení, kde ich možno bili a niekedy aj mučili. Takže teraz sa pýtate, prečo mal čo do činenia so sviatkom, ktorý je slávnym dňom zamilovaných. Podľa legendy prvý valentínsky pozdrav v skutočnosti údajne poslal sám Valentín. Predpokladá sa, že keď bol Valentín vo väzení, zamiloval sa. Osoba, do ktorej sa zamiloval, bolo mladé dievča, pravdepodobne dcéra jeho väzniteľa. Tá ho vraj počas jeho uväznenia vo väzení navštevovala.

Pred Valentínovou smrťou jej údajne napísal milostný list. Tento list podpísal výrazom „Od tvojho Valentína“. Tento výraz sa dodnes používa na Valentína a podpisuje sa na spodnej strane pohľadníc a valentínskych darčekov. Hoci skutočná pravda o valentínskych legendách je stále tak trochu záhadou, jasné je, prečo sa na Valentína pozerá ako na odvážneho, súcitného a romantického človeka. V stredoveku bol Valentín, čo nie je prekvapujúce, jedným z najobľúbenejších svätcov v celom Anglicku a Francúzsku.