Ricínový olej, ako sa vyrába, na čo je, čo robí v kozmetike

Ricínový olej – výroba, význam, benefity, účinky a riziká

Bohatý, viskózny olej získavaný zo semien rastliny Ricinus communis, známejšej ako ricínový olej, má za sebou mystickú a praktickú históriu. Ricínový olej je známy svojimi liečivými vlastnosťami a širokým priemyselným využitím a vo svete rastlinných olejov zaujíma jedinečné miesto. Tento článok sa zaoberá špecifikami ricínového oleja a podrobne opisuje proces jeho výroby.

Zoznam a prehľad najpoužívanejších olejov nájdete TU.

Stručné úvodné info o ricínovom oleji

Ricínový olej je viacúčelový rastlinný olej, ktorý sa získava lisovaním semien ricínu. Má bledožltú farbu a výraznú chuť a vôňu. V priebehu storočí našiel ricínový olej využitie v liečivách, kozmetike, mydlách, textíliách a dokonca aj v letectve.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "citam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Kľúčové zložky ricínového oleja

Jadrom ricínového oleja je jeho chemické zloženie, ktoré ho robí takým jedinečným. Približne 90 % obsahu mastných kyselín tvorí kyselina ricínoleová. Táto hydroxylovaná mastná kyselina je v prírode zriedkavou zložkou a dodáva jej väčšinu fyzikálnych a chemických vlastností, vďaka ktorým je ricínový olej taký cenný.

Výrobný proces ricínového oleja

Extrakcia ricínového oleja zahŕňa niekoľko krokov, z ktorých každý je rozhodujúci na zabezpečenie najvyššej kvality oleja. Poďme sa do týchto krokov ponoriť.

Zber a čistenie semien

Prvým krokom je zber zrelých ricínových semien. Zrná sa potom dôkladne očistia, aby sa odstránili všetky nečistoty a zvyšky.

Lúpanie a zahrievanie

Po vyčistení sa odstráni vonkajšia šupka fazule v procese známom ako lúpanie. Ošúpané semená sa potom zahrejú, aby sa zvýšil výťažok oleja.

Lisovanie

Zahriate semená sa lisujú buď mechanicky, alebo pomocou rozpúšťadiel. Pri mechanickom lisovaní sa používa skrutkový lis, v ktorom sa semená stlačia a olej sa extrahuje. Pri extrakcii rozpúšťadlom sa na oddelenie oleja od semien používa chemické rozpúšťadlo.

Rafinácia

Získaný surový olej sa následne rafinuje, aby sa odstránili nečistoty. Tento proces zahŕňa neutralizáciu, bielenie a dezodorizáciu, aby sa zabezpečila najvyššia kvalita konečného výrobku.

Priemyselné použitie ricínového oleja

Vďaka svojmu jedinečnému chemickému zloženiu je ricínový olej kľúčovou zložkou v rôznych priemyselných odvetviach.

Vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle

Vo farmaceutickom priemysle sa ricínový olej používa ako preháňadlo a pri liečbe rôznych kožných ochorení. V kozmetickom priemysle sa používa ako hydratačný prostriedok a v prípravkoch na starostlivosť o vlasy vďaka vysokému obsahu kyseliny ricínoleovej.

Priemyselné mazivá a bionafta

Vysoká viskozita a mazacie vlastnosti ricínového oleja ho predurčujú na použitie ako mazivo v letectve a ťažkých strojoch. Má tiež potenciál ako zdroj bionafty.

Ricínový olej so svojimi jedinečnými vlastnosťami a širokým spektrom použitia je skutočne zaujímavým produktom prírody. Precíznosť jeho výrobného procesu spolu s jeho širokým využitím zabezpečujú jeho trvalý význam v mnohých priemyselných odvetviach.

Preniknutie do chémie ricínového oleja

Ricínový olej je známy svojou jedinečnou chemickou štruktúrou, ktorá prispieva k jeho rozmanitému použitiu. Na pochopenie jeho silných vlastností a rozmanitých spôsobov použitia je nevyhnutné hlbšie preniknúť do molekulárneho zloženia a špecifickej chémie ricínového oleja.

Základné zloženie ricínového oleja

Charakteristická vlastnosť ricínového oleja spočíva v jeho zložení mastných kyselín. Mastné kyseliny sú karboxylové kyseliny s dlhými alifatickými reťazcami, ktoré môžu byť nasýtené alebo nenasýtené. Sú stavebnými kameňmi tukov a olejov. Ricínový olej sa vyznačuje tým, že približne 90 % jeho obsahu mastných kyselín tvorí kyselina ricínoleová.

Kyselina ricínolistá: Hlavná zložka

Kyselina ricínová, mononenasýtená 18-uhlíková mastná kyselina, odlišuje ricínový olej od iných olejov zo semien. Štruktúra kyseliny ricínoleovej pozostáva z hydroxylovej funkčnej skupiny (-OH) na 12. uhlíku v reťazci mastnej kyseliny. Táto hydroxylová skupina, ktorá sa v iných rastlinných olejoch bežne nevyskytuje, prepožičiava ricínovému oleju jeho jedinečné vlastnosti, ako je vysoká viskozita, polarita a schopnosť stabilizovať emulzie.

Chemická štruktúra kyseliny ricínoleovej sa označuje ako C18H34O3 a jej systematický názov je (9Z,12R)-12-Hydroxyoktadec-9-énová kyselina. Jej nenasýtený charakter a hydroxylová funkcia poskytujú chemickú reaktivitu, ktorú možno využiť na výrobu rôznych derivátov s ďalším priemyselným využitím.

Ostatné zložky mastných kyselín

Okrem kyseliny ricínovej obsahuje ricínový olej aj menšie množstvá iných mastných kyselín, ktoré môžu ovplyvniť celkové vlastnosti oleja. Patria medzi ne:

  1. Kyselina linolová: Je to omega-6 mastná kyselina, ktorá tvorí približne 4 – 6 % mastných kyselín v ricínovom oleji.
  2. Kyselina olejová: Mononenasýtená omega-9 mastná kyselina, ktorá tvorí približne 2-6 % všetkých mastných kyselín.
  3. Kyselina stearová: Nasýtená 18-uhlíková mastná kyselina, ktorá tvorí približne 1 % obsahu mastných kyselín.

Glyceridy v ricínovom oleji

Mastné kyseliny v olejoch a tukoch sú zvyčajne prítomné vo forme triglyceridov. Triglycerid je ester odvodený od glycerolu a troch mastných kyselín. V ricínovom oleji tvoria prevažnú väčšinu ricínoleín, triglycerid vytvorený z kyseliny ricínoleovej.

Jedinečné chemické zloženie ricínového oleja určuje jeho použitie

Vysoký obsah kyseliny ricínoleovej v ricínovom oleji má za následok vyššiu hustotu a viskozitu v porovnaní s väčšinou ostatných rastlinných olejov. Vďaka tomu má ricínový olej aj vyšší bod tuhnutia, teda najnižšiu teplotu, pri ktorej môže tiecť. Vďaka týmto vlastnostiam je vhodný na použitie ako mazivo v rôznych priemyselných aplikáciách. Okrem toho prítomnosť polárnej hydroxylovej skupiny dáva ricínovému oleju vysokú polaritu, ktorá mu umožňuje miešať sa s inými polárnymi látkami, čo vysvetľuje jeho použitie v kozmetike a farmaceutických výrobkoch.

Jedinečné chemické zloženie ricínového oleja je základom jeho širokého spektra použitia. Vďaka zaujímavému chemickému zloženiu ricínového oleja sa stal nepostrádateľnou súčasťou rôznych odvetví, od farmaceutických výrobkov cez kozmetiku a priemyselné mazivá až po bionaftu.

Kozmetické využitie a výhody ricínového oleja

Ricínový olej bohatý na kyselinu ricínoľovú a ďalšie esenciálne mastné kyseliny ponúka množstvo kozmetických výhod. Vďaka svojim jedinečným chemickým vlastnostiam je ideálnou zložkou rôznych kozmetických výrobkov a výrobkov na starostlivosť o pleť.

Ricínový olej v starostlivosti o pleť

Hydratácia a zvlhčovanie

Ricínový olej je vďaka vysokej koncentrácii kyseliny ricínoleovej prírodným zmäkčovadlom. To znamená, že môže pomôcť udržať úroveň vlhkosti pokožky tým, že zabraňuje strate vody cez vonkajšiu vrstvu pokožky. Výrobky ako pleťové mlieka, krémy a telové oleje často obsahujú ricínový olej pre túto hydratačnú vlastnosť.

Protizápalové vlastnosti

Kyselina ricínová vykazuje aj protizápalové vlastnosti. To môže pomôcť znížiť začervenanie a opuchy spojené so zápalovými stavmi kože, ako je akné alebo dermatitída. Použitie výrobkov s ricínovým olejom na postihnuté miesta môže pomôcť upokojiť pokožku.

Podporuje zdravie pokožky

Mastné kyseliny v ricínovom oleji vrátane kyseliny ricínoleovej, linolovej a olejovej sú známe tým, že podporujú zdravie pokožky. Pomáhajú pri tvorbe elastínu a kolagénu, bielkovín, ktoré pomáhajú udržiavať pružnosť pokožky a zabraňujú prejavom starnutia, ako sú vrásky a jemné linky.

Ricínový olej v starostlivosti o vlasy

Stimuluje rast vlasov

Ricínový olej sa široko používa v prípravkoch na starostlivosť o vlasy, ako sú kondicionéry a séra na rast vlasov, pretože má potenciál stimulovať rast vlasov. Hoci výskum je obmedzený, neoficiálne dôkazy naznačujú, že aplikácia ricínového oleja môže pomôcť zvýšiť hustotu vlasov.

Hydratuje a upravuje vlasy

Ricínový olej má vynikajúce hydratačné vlastnosti, vďaka ktorým je prírodným kondicionérom. Pomáha zadržiavať vlhkosť vo vlasoch, čo vedie k jemnejším a hladším vlasom. Vysoká viskozita oleja pomáha dôkladne pokryť vlasy a chrániť ich pred vysušením.

Bojuje proti zápalom pokožky hlavy

Protizápalové vlastnosti ricínového oleja môžu pomôcť upokojiť zapálenú a podráždenú pokožku hlavy. To môže byť obzvlášť prospešné pri stavoch, ako sú lupiny, kde zápal pokožky hlavy zohráva kľúčovú úlohu.

Ricínový olej na riasy a obočie

Pravidelné používanie ricínového oleja sa často odporúča na zahustenie a posilnenie rias a obočia. Obsah kyseliny ricínovej môže podporiť rast chĺpkov, čo vedie k plnším riasam a obočiu.

Jedinečné chemické zloženie ricínového oleja z neho robí univerzálnu zložku kozmetiky, ktorá ponúka celý rad výhod pre zdravie pokožky a vlasov. Jeho hydratačné a protizápalové vlastnosti spolu s potenciálom podporovať rast vlasov z neho robia cennú zložku mnohých kozmetických výrobkov.

Výroba ricínového oleja: Podrobný postup

Výrobný proces ricínového oleja zahŕňa rôzne kroky vrátane zberu semien, čistenia, lúpania, varenia, lisovania a rafinácie. Poďme sa hlbšie oboznámiť s každou z týchto fáz.

Zber ricínových semien

Proces sa začína zberom ricínových semien z rastliny Ricinus communis. Tieto rastliny rastú v teplom podnebí a môžu dosiahnuť výšku až 10 metrov. Semená sa nachádzajú v ostnatých tobolkách, ktoré po dozretí prasknú a odhalia semená.

Čistenie a lúpanie semien

Po zozbieraní sa semená dôkladne očistia, aby sa odstránili nečistoty a zvyšky. Čistenie zabezpečuje čistotu oleja a zvyšuje účinnosť procesu extrakcie oleja. Po vyčistení sa odstráni vonkajšia šupka semien. Odlupovanie je veľmi dôležité, pretože šupka môže narušiť proces extrakcie oleja.

Varenie semien

Odlúpané semená sa potom tepelne upravujú alebo varia. Teplom sa olej v semenách stáva viskóznejším, čo umožňuje jeho ľahšiu extrakciu. Varením sa tiež zničia všetky patogény prítomné v semenách.

Lisovanie oleja

Uvarené semená sa vložia do mechanického lisu, ktorý vyvíja tlak a vytláča olej. Tento spôsob extrakcie, známy ako lisovanie za studena, pomáha zachovať výživové hodnoty oleja, pretože sa pri ňom nepoužíva vysoká teplota ani chemické rozpúšťadlá.

Rafinácia oleja

Olej získaný pri lisovaní je surový a obsahuje nečistoty, ktoré je potrebné odstrániť. Proces rafinácie zahŕňa niekoľko krokov vrátane neutralizácie, bielenia a dezodorizácie.

Pri neutralizácii sa do oleja pridáva alkalická látka, ktorá neutralizuje voľné mastné kyseliny a vytvára mydlovú hmotu, ktorá sa oddeľuje od oleja.

Bielenie sa vykonáva s cieľom odstrániť farebné pigmenty, zvyšky mydla a stopové kovy. Olej sa upraví bieliacim ílom, ktorý tieto nečistoty adsorbuje.

Nakoniec sa olej dezodorizuje parou vo vysokom vákuu, aby sa odstránili všetky zvyšky zápachu.

Rafinovaný olej sa potom ochladí a zabalí na predaj alebo ďalšie spracovanie.

Výroba ricínového oleja je zložitý proces, ktorý si v každej fáze vyžaduje dôkladnú starostlivosť o detaily. Konečný produkt je univerzálny olej so širokým spektrom priemyselného a kozmetického využitia