Skvalán

Skvalán – čo to je, ako účinkuje, výhody a riziká v kozmetike

Prezerali ste si niekedy produkty starostlivosti o pleť a narazili ste na zložku s názvom „skvalán“? Vzhľadom na rozmach priemyslu starostlivosti o pleť je veľmi dôležité rozlišovať zložky, ktorými kŕmime svoju pleť. Ukázalo sa, že skvalán môže byť zlatá hus!


Čo je skvalán?

Skvalán je uhľovodík odvodený od skvalénu, organickej zlúčeniny, ktorú prirodzene produkujú naše mazové žľazy. Je to stabilný a nasýtený olej, ktorý napodobňuje prirodzené oleje našej pokožky, vďaka čomu je veľmi vyhľadávanou zložkou v starostlivosti o pleť.


História skvalénu v starostlivosti o pleť

Pôvod a prvé použitie
Používanie skvalánu v starostlivosti o pleť možno sledovať niekoľko desaťročí. Najskôr sa získaval z oleja zo žraločej pečene, ale s rastúcimi obavami o životné prostredie sa stali populárnymi rastlinné alternatívy, ako napríklad olivový olej a cukrová trstina.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "citam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Vývoj v kozmetickom zložení
Vďaka nekomedogénnej a ľahkej povahe sa skvalán stal obľúbeným medzi výrobcami prípravkov starostlivosti o pleť. V priebehu rokov si našiel cestu do rôznych produktov, od sér až po hydratačné krémy.


Výhody skvalánu

Hydratačné dynamo
Skvalán je výnimočný hydratačný prostriedok. Uzatvára vlhkosť bez toho, aby zanechával mastné zvyšky, vďaka čomu je ideálny pre všetky typy pleti.

Vlastnosti proti starnutiu
Vďaka svojej schopnosti bojovať proti oxidačnému stresu dokáže skvalán predchádzať predčasnému starnutiu a udržiavať pleť mladistvú a žiarivú.

Prírodný posilňovač kožnej bariéry
Posilňuje kožnú bariéru, čím zabezpečuje ochranu pokožky pred škodlivými znečisťujúcimi a dráždivými látkami.

Prevencia akné
Keďže skvalán nie je komedogénny, neucpáva póry, čím znižuje pravdepodobnosť výskytu akné.


Skvalán vs. skvalén: V čom je rozdiel?

Hoci znejú nápadne podobne, skvalén je nenasýtený olej, zatiaľ čo skvalén je jeho hydrogenovaná verzia. Tá je vďaka svojej stabilite vhodnejšia v prípravkoch starostlivosti o pleť.


Prírodné zdroje skvalénu

Žraločia pečeň
V minulosti bola primárnym zdrojom, ale v súčasnosti je z environmentálnych dôvodov menej rozšírená.

Olivový olej
Obľúbený rastlinný zdroj, skvalán získaný z olív, má vlastnosti podobné prirodzeným olejom našej pokožky.

Cukrová trstina
Ďalšou udržateľnou možnosťou je skvalán získaný z cukrovej trstiny, ktorý získava na popularite v oblasti starostlivosti o pleť.


Ako používať skvalán v starostlivosti o pleť

Priama aplikácia
Niekoľko kvapiek po čistení pleti môže zanechať pleť jemnú a hydratovanú.

Miešanie s inými produktmi
Vylepšite svoje krémy alebo séra pridaním niekoľkých kvapiek, aby ste získali extra hydratáciu.


Bežné mýty a mylné predstavy

Skvalán spôsobuje vyrážky
Toto je mylná predstava. Jeho nekomedogénna povaha zabezpečuje, že póry neupcháva.

Je určený len pre suchú pleť
Naopak, vďaka ľahkej konzistencii je skvalán vhodný pre všetky typy pleti vrátane mastnej a zmiešanej pleti.


Vplyv na životné prostredie a etické získavanie

Je veľmi dôležité vyberať si výrobky s etickým zdrojom skvalénu, najmä možnosti rastlinného pôvodu, aby sme sa uistili, že nepoškodzujeme životné prostredie ani jeho obyvateľov.


Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Hoci je skvalán vo všeobecnosti bezpečný, vždy sa odporúča otestovať každý nový výrobok starostlivosti o pleť. Zriedkavo sa môžu u niektorých vyskytnúť mierne reakcie.


Časté otázky o skvaláne

Prečo je skvalán obľúbený v starostlivosti o pleť?

Popularita skvalánu vyplýva z jeho prirodzenej podobnosti s kožnými olejmi, nekomedogénnej povahy a výnimočných hydratačných vlastností.

Ako často by som mal skvalán používať?

Na dosiahnutie najlepších výsledkov ho môžete zaradiť do svojej každodennej starostlivosti o pleť, a to buď ráno, večer, alebo v oboch prípadoch.

Môžem skvalán miešať s inými olejmi?

Určite! Mnohí používatelia ho miešajú s olejmi, ako je šípkový alebo jojobový, aby získali ďalšie výhody.

Je skvalán vhodný pre citlivú pokožku?

Áno, skvalán je známy svojimi jemnými a nedráždivými vlastnosťami, takže je ideálny pre citlivú pokožku.

Ako sa skvalán líši od kyseliny hyalurónovej?

Hoci oba poskytujú hydratáciu, skvalán je olej, ktorý napodobňuje kožný maz, zatiaľ čo kyselina hyalurónová je molekula a viaže vodu.

Je skvalán rastlinného pôvodu rovnako účinný ako ten, ktorý sa získava zo žralokov?

Áno, skvalán rastlinného pôvodu ponúka rovnaké účinky pri starostlivosti o pokožku bez etických problémov spojených so skvalánom zo žralokov.

Čo je PEG-100 stearát a aké má účinky?

Čo je Cetearyl Olivate?


Zhrnutie

V neustále sa vyvíjajúcej oblasti starostlivosti o pleť vyniká skvalán ako nadčasová zložka. Jeho mnohostranné výhody, od intenzívnej hydratácie až po vlastnosti proti starnutiu, z neho robia nevyhnutnú súčasť vášho arzenálu starostlivosti o pleť. Rovnako ako pri iných výrobkoch si vždy vyberajte produkty z etických zdrojov a počúvajte, čo vám hovorí vaša pokožka. Na žiarivú, skvalénom pobozkanú pleť!