Aromaterapia

Aromaterapia proti stresu a úzkosti

Dnes sa ponoríme do zaujímavého sveta aromaterapie proti stresu a úzkosti. Preskúmame, ako funguje a či je to legitímna terapeutická metóda.

Aromaterapia je prax, ktorá využíva esenciálne oleje na liečbu chorôb alebo podporu relaxácie. Tieto oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín vrátane kvetov, stoniek, kôry a koreňov. Zvyčajne sa tieto oleje kombinujú so základným olejom alebo alkoholom, aplikujú sa na pokožku, rozprašujú do vzduchu alebo sa vdychujú. Môžu sa tiež rozptyľovať v miestnosti bez toho, aby boli zmiešané s iným olejom. Mnohí maséri zaraďujú esenciálne oleje do svojich terapeutických masáží.

Kedy aromaterapia vznikla

Aromaterapia je známa už od začiatku 20. storočia, takže nejde o nový koncept. Súvislosť medzi vdychovaním olejov a prežívaním emocionálneho vplyvu spočíva v nerve, ktorý ovláda čuch. Tento nerv vedie zo zadnej časti nosa do mozgu, konkrétne do spánkového laloku, v ktorom sa nachádza hipokampus a amygdala. Tieto oblasti sú zodpovedné za pamäť minulých zážitkov, resp. za emocionálne reakcie.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "čítam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Esenciálne oleje obsahujú prchavé organické zlúčeniny, ktoré majú farmakologický účinok, keď sa dostanú do tela buď cez pokožku, alebo cez čuchový nerv. Tieto zlúčeniny sa môžu absorbovať cez pokožku vo forme oleja alebo cez nos vo forme plynu. Vdychovanie týchto molekúl ich posiela priamo do emocionálnej časti mozgu.

Rôzne oleje

Niektoré oleje sú známe tým, že viac aktivizujú, zatiaľ čo iné sú viac upokojujúce alebo relaxačné. Medzi obľúbené esenciálne oleje používané na relaxáciu patria levanduľa, santalové drevo, šalvia lekárska a aj rímsky harmanček. Štúdia Wesleyanskej univerzity z roku 2005 zistila, že u osôb vystavených levanduli sa zvýšil počet pomalých vĺn alebo hlbokého spánku.

Ak chcete použiť aromaterapiu na relaxáciu, môžete použiť difuzér, dať niekoľko kvapiek oleja na vatový tampón a ovoniavať ho alebo si ho dať pod vankúš počas spánku. Ak ho chcete použiť na masáž, zmiešajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s nosičovým olejom, ako je jojobový alebo kokosový olej, ktoré sú bezpečné na aplikáciu na pokožku. Niekoľko kvapiek môžete pridať aj do vody vo vani.