Ako určím môj typ pleti?

Ahoj a vitaj na stránkach MUCUMU.sk

V našej blogovej časti, kde Ti pravidelne prinášame tipy od odborníkov na starostlivosť o pleť a pokožku. Okrem toho vytvárame prírodnú kozmetiku pre všetky typy pleti a pokožky. Prečo?

Lebo môžeme a pomôžeme. Poradiť, pomôcť a Tvoju pleť a pokožku rozžiariť a ozdraviť. A začneme prvým krokom, zistením aký typ pleti to vlastne máš.

Tak poďme na to! 
Aký mám typ Pleti?

Čistenie pleti každý deň a správna starostlivosť sú prospešné pre všetky typy pokožky. Rôzne typy pokožky ale potrebujú rôzne typy starostlivosti. V našom prvom článku sa spolu pozrieme (a spravíme si krátky test na doma) aký typ pleti máš ty a ako ho rozpoznať. Základ každej správnej starostlivosti je v tom, že vieš o aký typ sa staráš. Ako teda zistiť správny typ pleti a pokožky? Poďme na to!

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "čítam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!
Čo ideme zisťovať a čo potrebuješ vedieť?

Rozlišujeme päť typov pleti: citlivá, normálna, mastná, suchá a zmiešaná pleť. Ak vieš aký typ pleti máš, správna kozmetika sa vyberá ľahko. Pleť aj pokožka sa časom mení, preto odporúčame raz za čas si skontrolovať, či je Tvoja pokožka stále rovnaká ako bola napríklad pred rokom. Typ pleti sa mení fungovaním hormónov v Tvojom tele, stravou či ročným obdobím. Veľmi ľahko si vieš ale odpozorovať, či je kozmetika, ktorú používaš stále pre Tvoj typ pleti vhodná. Ak sa Tvoja pleť viac mastí, alebo je suchšia ako obvykle, je načase na malú zmenu. Zmenu na kozmetiku vhodnú pre tvoj typ pleti. 

Ako zistím môj typ pleti?

Aký máš typ pleti vieš zistiť rýchlo aj doma s jednoduchým testom. Zaberie Ti max 30 minút a hneď vieš, na čom si. A hlavne, pri teste sa pohodlne usadíš do kresla, alebo na gauč. Odporúčame sa však nedotýkať tváre, aby si mala čo najpresnejší výsledok. Tak šup do kúpeľne a ideme na to. Typy pleti a ako ich rozpoznať si prečítaš popri odpočívaní na gauči.

 


Poznať svoju pleť je veľmi dôležitý prvý krok. Ak ju poznáš, vieš si vybrať správne produkty pre svoj typ pleti.

           —   Samuel Adamčík, Makeup Artist


Test: Pozorujem a čakám (relaxujem)

Tento rýchly test Ti pomôže zistiť aký máš typ pleti. Len pozorovaním, ako sa Tvoja pleť správa po vyčistení.

Krok 1 – Vyčisti si tvár pleťovou čistiacou vodou, ktorú bežne používaš. Ako keď začínaš svoju dennú bežnú beauty rutinu.

Krok 2 – Teraz máš 30 minút na relax a odpočinok, teraz iba počkaj pri svojej obľúbenej aktivite.

Krok 3 – Ideme zisťovať a hodnotiť.

 


 

Suchú pleť máš ak je Tvoja pleť – matná a napnutá

Mastnú pleť máš ak je Tvoja pleť – viditeľne lesklá (nie je ale mokrá)

Zmiešanú pleť máš ak je Tvoja pleť – lesklá v T-zóne, inak je matná

Normálnu pleť máš ak je Tvoja pleť – hydratovaná a príjemná na pocit

Citlivá pleť je trochu špecifická – môže byť zároveň suchá a citlivá, ale aj zmiešaná a citlivá.

Citlivú pleť poznáš, ako reaguješ na rôzne kozmetické výrobky. Pri citlivej pleti treba byť viac opatrná. Na to sa pozrieme čoskoro v ďalšom článku.

 

 

Už podľa prvého poznávacieho znaku vieš aký typ pleti máš. Nižšie som typy pokožky popísal bližšie.
Charakteristika typu pleti a pokožky

Suchá pleť a pokožka. Zvyčajne je na prvý pohľad matná. Na dotyk jemne drsná až suchá. Pochopiteľne, je to predsa suchá pleť. Suchá pleť býva napnutá a menej pružná ako ostatné typy pleti. Vytvára si menej kožného mazu ako normálna pleť. Suchá pleť zvyčajne má sklon vytvárať viditeľnejšie vrásky.

 

Mastná pleť a pokožka. Oproti suchej pleti produkuje mastná pleť nadbytok kožného mazu. Nadmerná tvorba kožného mazu spôsobuje, že sa mastná pleť leskne a je aj na dotyk mastná. Najmä v T-zóne (čelo, nos a brada). Pri mastnejšej pokožke sú väčšinou aj rozšírené póry. Tým je pleť náchylnejšia na vznik akné.

 

Zmiešaná pleť a pokožka. Pri zmiešanej pleti môže ísť o rôzne kombinácie suchej, zdravej a normálnej pokožky. Pre zmiešanú pleť platí zväčša pravidlo: T-zóna je mastnejšia, ostatná pleť je buď suchá alebo normálna. Zmiešaná pleť môže byť náchylnejšia v T-zóne na vznik akné a na ostatných častiach na vysúšanie. Preto potrebuje vyváženú starostlivosť.

 

Normálna pleť a pokožka. Ak si v tejto kategórií, gratulujeme (patríš medzi takmer bezstarostných ľudí). Tvoja pleť nie je ani mastná, ani suchá. Normálna pleť je taká ako by mala byť. Póry sú obvykle malé, pleť je hladká a nezvykne bývať náchylná na podráždenia. – nie je ani suchá, ani mastná. Ale ako každý typ pleti, potrebuje na zachovanie správnu starostlivosť.

 

Citlivá pleť a pokožka. Ako bolo spomenuté na začiatku, citlivá pleť je špecifická. Citlivá pleť je skôr ako „bonus“ k už jednému typy pleti, ktorý máš. Môžeš mať aj normálnu pleť, ale ak je zároveň citlivá, pri výbere kozmetických výrobkov by si mala byť o niečo viac opatrná. A to isté platí aj pri ostatných kombináciách. Citlivá pleť a pokožka je oveľa viac náchylná na podráždenie. Citlivú pleť môžeš mať od narodenia, ale dá sa k nej aj „dopracovať“ používaním nevhodnej kozmetiky. Citlivá pleť je naozaj téma sama o sebe. Preto pripravujeme článok zameraný len na citlivú pleť a pokožku. Zatiaľ sa drž pravidla, čím menej chemikálií a čím prírodnejšie zloženie, tým menšia šanca podráždenia.

 

Teraz by si už mala mať jasno, aký typ pleti a pokožky máš. Čo je základ na správnu starostlivosť o pleť. Cieľom je aby pleť aj vyzerala aj sa cítila normálna, zdravá a žiarivá. Stačí sa držať jednoduchého pravidla, ktoré platí pri starostlivosti o pleť rovnako ako aj v živote:


Pokiaľ nevieš aký problém riešiš, ako ho chceš vyriešiť?

           —  Marcel Mikulina, MUCUMU.sk


 

Teraz je už len na Tebe, či svojej pleti dopraješ starostlivosť, ktorú si zaslúži a pomôže jej.           V MUCUMU laboratóriu sme pre Teba na Slovensku vyvinuli ľahký pleťový olej. Podľa typu vhodný na každý typ pleti. Okrem mastnej pleti. Suchú pokožku vyživí a vhodne premastí. Normálny typ pleti dostane potrebné vitamíny a aktívne látky, aby ostal normálnym typom pleti. Ako Bonus máme pleťové oleje Devious pre zrelú pleť, After-Sun po opaľovaní a Anti-Age Nirvana proti vráskam. Pre mastnú pleť máme čistiacu pleťovú vodu Omnis s kyselinou Hyalurónovou a Niacinamidom a prírodné mydlo Anti-Akné.  

Vyber si podľa tvojho typu pleti