Pleť a pokožka

Pokožka – ako funguje, starostlivosť, odporúčania, riziká

Každý centimeter nášho tela chráni a obklopuje úžasný a zložitý orgán – naša pokožka. Koža, ktorá funguje ako štít nášho tela, nás nielen zakrýva, ale je aj bariérou, regulátorom teploty a komunikátorom. Kým dočítate tento článok, pochopíte, ako vaša pokožka funguje, a budete obdivovať jej zložitú konštrukciu.

Ako funguje pokožka?

Koža sa môže zdať ako jednoduchá vrstva pokrývajúca naše svaly a kosti, ale je to veľmi zložitý orgán pozostávajúci z viacerých vrstiev, z ktorých každá má odlišné funkcie. Epidermis nás chráni pred škodlivými votrelcami, dermis obsahuje naše cievy a nervové zakončenia a hypodermis spája kožu s našimi podkožnými tkanivami.

Anatómia kože

Epidermis: Vonkajšia pevnosť

Najvrchnejšia vrstva, epidermis, zohráva dôležitú úlohu pri našej ochrane pred nebezpečenstvami prostredia. Pozostáva najmä z keratinocytov, tvorí vodotesnú bariéru a chráni vnútorné bunky pred poškodením.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "čítam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Dermis: Pod povrchom

Hneď pod epidermou sa nachádza dermis. Je to rušné centrum činnosti, v ktorom sa nachádzajú potné žľazy, vlasové folikuly a rozsiahla sieť krvných ciev. Táto vrstva je vďaka kolagénovým a elastínovým vláknam zodpovedná za pružnosť a pevnosť pokožky.

Podkožie: Hlboké spojenie

Najhlbšia vrstva, podkožie, spája pokožku so základnými svalmi a kosťami. Je bohatá na tuk a spojivové tkanivo a poskytuje nášmu telu izoláciu a odpruženie.

Funkcie kože

Ochrana pred vonkajšími hrozbami

Naša pokožka nás neustále chráni pred škodlivým UV žiarením, baktériami, vírusmi a inými škodlivinami. Je to prvá obranná línia nášho tela, ktorá zabezpečuje, že väčšina hrozieb nikdy neprenikne cez jej bariéry.

Regulácia teploty

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa počas horúceho dňa potíte alebo vám naskakuje husia koža, keď je zima? Koža usilovne pracuje, reguluje teplotu nášho tela prostredníctvom potných žliaz a krvných ciev.

Vnímanie a komunikácia

Vďaka nespočetnému množstvu nervových zakončení v pokožke je naša koža neuveriteľne citlivá. Je to naša priama komunikačná linka s vonkajším svetom, vďaka ktorej cítime bolesť, dotyk, teplo a chlad.

Hojenie a obnova pokožky

Proces regenerácie

Naša pokožka má pôsobivú schopnosť hojenia a obnovy. Pri poškodení sa bunky dajú do pohybu a začnú produkovať nové bunky, ktoré nahradia tie poškodené.

Faktory ovplyvňujúce obnovu pokožky

Rôzne faktory môžu ovplyvniť rýchlosť obnovy pokožky – od nášho veku a genetiky až po celkový zdravotný stav a výživu.

Pokožka a starnutie

Zmeny v priebehu času

S pribúdajúcim vekom naša pokožka prirodzene podlieha zmenám. Stráca pružnosť, stenčuje sa a môžu sa na nej objaviť známky vrások alebo stareckých škvŕn.

Faktory ovplyvňujúce starnutie pokožky

Hoci pri starnutí pokožky zohráva úlohu genetika, vonkajšie faktory, ako je vystavenie slnku, fajčenie a nedostatočná starostlivosť o pokožku, môžu tento proces urýchliť.

Časté otázky o koži, pokožke a pleti

Koľko vrstiev má pokožka?

Koža má tri základné vrstvy: epidermis, dermis a hypodermis.

Prečo je naša pokožka pružná?

Pružnosť našej pokožky pochádza z bielkovín nazývaných kolagén a elastín, ktoré sa nachádzajú vo vrstve dermis.

Ako sa pokožka chráni pred UV žiarením?

Melanocyty v epiderme produkujú pigment nazývaný melanín, ktorý absorbuje a rozptyľuje škodlivé UV žiarenie, čím chráni spodné bunky kože.

Čo spôsobuje vrásky s pribúdajúcim vekom?

Vrásky sú výsledkom zníženej produkcie kolagénu a elastínu spolu s faktormi, ako je poškodenie slnkom, dehydratácia a životný štýl.

Prečo máme husiu kožu?

Husia koža vzniká, keď sa drobné svaly na báze vlasových folikulov stiahnu, zvyčajne v reakcii na chlad alebo emocionálne podnety.

Ako sa môžeme starať o svoju pokožku?

Pri udržiavaní zdravej pokožky môže pomôcť vyvážená strava, hydratácia, ochrana pred poškodením slnkom a pravidelná starostlivosť o pokožku.

Zhrnutie

Naša pokožka je neuveriteľný orgán, multifunkčný a prispôsobivý. Od regulácie teploty až po obranu pred vonkajšími hrozbami, zohráva dôležitú úlohu v našom blahobyte. Pochopenie otázky „Ako funguje pokožka?“ nielenže vzbudzuje pocit úžasu, ale tiež zdôrazňuje dôležitosť starostlivosti o našu pokožku počas celého života.