Leto znamená uštipnutia a bodnutia hmyzom. Au! Vezmite si list zo zásobárne prírodných prostriedkov Susun S. Weedovej: Upokojte, vyliečte a predíďte uštipnutiam pomocou bezpečných bylinných prostriedkov, ktoré rastú priamo tam, kde žijete: na severe alebo na juhu, na východe alebo na západe, v meste alebo na vidieku. Najlepšie prírodné prostriedky proti uštipnutiu hmyzom máte priamo pod nohami.
Rebrovka je bežnou burinou trávnikov, príjazdových ciest, parkov a detských ihrísk. Poznáte ju podľa piatich rovnobežných žíl, ktoré sa tiahnu po celej dĺžke každého listu (väčšina listov má centrálnu žilu, z ktorej sa rozvetvujú menšie žilky.) Môžete nájsť skorocel širokolistý (Plantago majus) so širokými listami a vysokou hlavičkou, alebo skorocel úzkolistý (Plantago lanceolata) s dlhými tenkými listami a malou hlavičkou, ktorá vyzerá ako lietajúci tanier. Mnohé druhy skorocelu majú semená a listy, ktoré sa môžu používať ako potravina alebo liek. Z juhoamerického druhu (Plantago psyllium) sa vyrába Metamucil.
Ako používať skorocel? Urobte si obklad z čerstvých listov. Natrhajte list, dobre ho rozžujte a priložte na uhryznutie. „Ako mávnutím čarovného prútika“ bolesť, teplo a opuch – dokonca aj alergické reakcie – rýchlo zmiznú! (Áno, listy skorocelu môžete usušiť a nosiť ich v lekárničke. Žujte ich ako čerstvé listy.)
Obklady zmierňujú bolesť, znižujú opuch a pomáhajú hojeniu. Niet divu, že sú prírodnou voľbou číslo jeden na ošetrenie uštipnutí hmyzom, včelích a osích bodnutí.
- Blato je najstarší a najjednoduchší obklad. Práškový biely íl, ktorý treba zmiešať s trochou vody alebo bylinkového čaju, možno čo najskôr aplikovať priamo na bodnutie. Hlinu môžete mať stále po ruke a je menej pravdepodobné, že bude obsahovať spóry húb ako pravá. Ako upokojujúce obklady na zmiernenie svrbenia a bolesti po uštipnutí hmyzom sa používajú aj jemne pomleté zrná, ako je ryža alebo ovsené vločky, alebo nevýrazné škrobovité látky, ako je koreň slezovca, strúhaný zemiak alebo prášok z maranty.
- Obklady z čerstvých bylín sú trochu zložitejšie, ale nie o veľa. Stačí nájsť liečivý list, odtrhnúť ho, rozžuť a priložiť priamo na bodnutie/štípnutie. Ak chcete, použite veľký list alebo lepiaci obväz, aby obklad držal na mieste. Pláteník, komonica (Symphytum uplandica x), žltý dock (Rumex species), divoká pelargónia (Geranium maculatum), divoký slez (Malva neglecta), pŕhľava (Stellaria media) a rebríček sú len niektoré z možností.
V lese si môžete vziať list zo stromu, rozžuť ho a priložiť na uhryznutie. V prípade núdze sa hodí akýkoľvek strom, ale ak máte na výber, najlepšie sú listy z čarovníka, vŕby, duba alebo javora. Hrajte na istotu: naučte sa rozpoznať listy vilínu (Hamamelis virginia) a vŕby (Salix species) skôr, ako ich rozžujete. Listy javora (Acer) alebo duba (Quercus) sa ľahšie rozpoznávajú a ich žuvanie je bezpečnejšie – pokiaľ nežijete v oblasti, kde rastie jedovatý dub. Ak si nie ste istí, vyhýbajte sa všetkým kríkom a všetkým stromom s hladkými alebo lesklými listami. Ak list, ktorý žujete, chutí veľmi horko alebo vás páli v ústach, okamžite ho vypľujte.
Na odpudzovanie kliešťov, komárov a čiernych mušiek vyskúšajte zriedenú tinktúru z kvetov Rebríčka (Alchellia millefolium) priamo na všetku odhalenú pokožku. Nedávna štúdia americkej armády ukázala, že tinktúra z rebríčka je ako repelent proti hmyzu účinnejšia ako DEET.