Retinol - použitie, účinky

Retinol – účinky, využitie, riziká, výhody

Retinol, ktorý je vo svete starostlivosti o pleť často označovaný za zázračný elixír, vyvoláva v kozmetických kruhoch diskusie už celé desaťročia. Čo sa však skrýva za touto silnou zložkou? Poďme sa do toho ponoriť.


Pôvod a objavenie

Retinol, derivát vitamínu A, nebol vždy takou superhviezdou starostlivosti o pleť, ako je známy dnes. Pôvodne bol objavený ako životne dôležitá živina na začiatku 20. storočia, ale jeho zásadný vplyv na pleť sa prejavil oveľa neskôr. V minulosti sa vitamín A spájal so zdravím zraku, ale neskôr vedci odhalili jeho kľúčovú úlohu pri regenerácii pokožky.


Prírodné zdroje retinolu

Hoci si mnohí spájajú retinol s krémami a sérami, prirodzene sa vyskytuje vo viacerých potravinách. Spomeňme ryby, ako je losos, mliečne výrobky a dokonca aj niektoré zelené listy! Tieto zdroje sú spôsobom, akým nám matka príroda ponúka náznaky schopností retinolu.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "citam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Veda, ktorá stojí za jeho kúzlom

Ak sa pozrieme na detaily, je jasné, prečo si retinol získal svoju povesť.

Ako retinol pôsobí na pokožku
Po aplikácii sa retinol vsiakne do pokožky a naše telo ho premení na kyselinu retinovú. Táto kyselina sa potom pustí do práce, omladzuje naše kožné bunky, zlepšuje štruktúru a znižuje pigmentáciu.

Zvýšenie tvorby kolagénu
Kolagén je to, čo dodáva našej pleti pružnosť. Retinol zabezpečuje jeho hojnú produkciu, čím udržuje vrásky na uzde a dodáva nám vytúžený mladistvý vzhľad.

Boj proti známkam starnutia
Retinol vám kryje chrbát – od jemných vrások až po škvrny od slnka. Zrýchľuje výmenu buniek, a tak sa na povrch dostáva novšia a sviežejšia pleť.


Retinol pre rôzne typy pleti

Áno, retinol je fantastický, ale jedna veľkosť nie je vhodná pre všetkých.

Mastná pleť a retinol
Mastná pleť? Máte šťastie! Retinol dokáže znížiť produkciu kožného mazu, čo vedie k menšiemu výskytu výtokov a matnému vzhľadu.

Suchá pleť a jej reakcie
Ak je vaša pleť suchá, pristupujte k nej opatrne. Počiatočná suchosť a olupovanie sa môžu zintenzívniť. So správnym hydratačným krémom však túto prekážku ľahko preskočíte.

Rovnováha zmiešanej pleti
Trik spočíva v tom, aby ste pochopili svoje pleťové zóny. Možno vaša T-zóna miluje retinol, ale vaše líca nie. Všetko je to o dosiahnutí rovnováhy.


Orientácia v silných zložkách – od miernej po intenzívnu

Nejde len o používanie retinolu, ale aj o jeho správne používanie.

Príručka pre začiatočníkov: Začíname s nízkou silou retinolu
Ste nováčikom v tejto hre? Držte sa produktov s nižšou koncentráciou. Menej je viac, aspoň na začiatku.

Používanie pre stredne pokročilých: Zvyšte úroveň
Keď si vaša pokožka zvykne, môžete zvážiť vyššiu dávku. Vždy však pamätajte, že konzistencia má prednosť pred intenzitou.

Profík môže viac
Po zvážení a skúšaní. Vaša pokožka je možno pripravená na intenzívne používanie. Ale ako vždy, dávajte pozor na prípadné reakcie.


Zaradenie retinolu do rutiny starostlivosti o pleť

Tu je tip: je to nočný program. Slnečné žiarenie môže retinol znehodnotiť a znížiť jeho účinnosť.

Najlepší čas na aplikáciu
Nočné sovy, radujte sa! Pred spaním sa natrite krémom bohatým na retinol. A ráno nezabudnite na opaľovací krém!

Kombinácia s inými produktmi
Používate retinol s vitamínom C? Veľké NIE. Niektoré kombinácie môžu neutralizovať jeho účinky, zatiaľ čo iné ho môžu podráždiť. Vždy si urobte domácu úlohu.


Možné vedľajšie účinky a riešenia

Nie je to všetko dúha a motýle. Tu je prehľad toho, čo sa môže pokaziť.

Počiatočné reakcie a očistky
Vyrážka po začatí užívania retinolu? Neznepokojujte sa. Pravdepodobne ide o „čistenie“ a nie o vyrážku. Zostaňte pri ňom a čaká vás jasná obloha.

Riešenie suchosti a olupovania
Bojujte proti tomu navrstvením hydratačného hydratačného krému. A ak je to príliš, znížte frekvenciu používania.

Citlivosť a zníženie používania
Ak sa objaví začervenanie alebo citlivosť, možno by bolo rozumné dať si pauzu. Nechajte pokožku zotaviť sa a potom pomaly obnovte používanie.


Časté otázky o retinole

Aký je primárny rozdiel medzi retinolom a retinoidmi?

Hoci sa tieto pojmy často používajú zameniteľne, retinoidy sú rodina a retinol je jej členom. Predstavte si retinoidy ako dáždnik, pričom retinol je jedným z prvkov pod ním.

Môžu tehotné alebo dojčiace osoby používať retinol?

V tomto období je najlepšie sa mu vyhnúť. O alternatívach sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom.

Existuje vek, kedy by sa mal začať používať retinol?

Neexistuje žiadne magické číslo. Zatiaľ čo niektorí začínajú s používaním už po dvadsiatke, aby bojovali proti skorým známkam starnutia, iní môžu začať neskôr. Všetko závisí od osobných potrieb.

Ako často by som mal používať výrobky s obsahom retinolu?

Začnite pomaly, možno 2 – 3-krát týždenne. Keď si vaša pleť vybuduje toleranciu, môžete frekvenciu zvyšovať.

Zvyšuje retinol citlivosť na slnko?

Určite! Vždy sa počas dňa natierajte širokospektrálnym opaľovacím krémom.

Aký je najlepší spôsob skladovania výrobkov s retinolom?

Ideálne je chladné a tmavé miesto. Slnečné svetlo a teplo môžu výrobok znehodnotiť.


Zhrnutie

V oblasti starostlivosti o pleť retinol skutočne vyniká. Vďaka jeho nespočetným výhodám a transformačnému potenciálu sa niet čo čudovať, že sa o ňom hovorí. Jeho prijatie môže byť vašou vstupenkou k žiarivej a mladistvej pleti. Ako pri všetkých vzťahoch je však kľúčom k úspechu porozumenie, trpezlivosť a hlavne počúvanie svojej pleti. Šťastné žiarenie!