Escarole

Escarole – použitie, účinky, zaujímavosti a riziká

Escarole, ktorá sa často zamieňa so šalátom, je zelená listová zelenina plná pôvabu a chuti. Patrí do čeľade čakankovitých, takže je príbuzná takým potravinám, ako je čakanka a endívia. Ľudia často spoznajú escarole podľa jej širokých, kučeravých listov a mierne horkastej chuti. Táto zelenina nie je len ďalším pekným listom na bloku; je plná živín a má všestranný charakter, ktorý môže oživiť každé jedlo.

Historické pozadie

Korene escarole siahajú hlboko do minulosti. Najskôr sa stala populárnou v Európe, najmä v stredomorskej kuchyni. Podľa historikov bola hitom medzi starými Grékmi a Rimanmi, ktorí milovali dobrú horkú zeleninu. V priebehu storočí sa escarole dostala ďaleko a široko. Dnes je to celosvetovo rozšírená zelená zelenina, ktorá sa objavuje v jedlách od Talianska až po Ameriku. Je to ako svetová cesta zeleniny, len lepšia, pretože si ju môžete vychutnať vo svojej kuchyni!

Odrody escarole

Kučeravá escarole

Kučeravý escarole je ozdobou rodiny. Ľahko ju spoznáte vďaka jej zvlneným okrajom a žiarivo zelenej farbe. Nie je to však len pekná tvár. Táto odroda prináša v porovnaní so svojimi príbuznými jemnejšiu horkosť, vďaka čomu je obľúbená na šaláty a prílohy.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "citam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Escarole širokolistá

Širokolistá escarola sa hrá na chladnú so širšími, hladšími listami. Je to miernejší súrodenec v rodine escarole. Vďaka jemnej štruktúre a mierne orieškovej chuti je superhviezdou v polievkach a dusených jedlách. Šéfkuchári ju milujú a úprimne, kto by ju nemiloval?

Červená escarole

Červená escarola je tak trochu vzácny klenot. Je to akoby sa kučeravé a široké odrody rozhodli usporiadať párty a vznikla táto. S nádychom červenej farby v listoch dodá vášmu tanieru nielen farebný nádych, ale aj štipľavú chuť.

Pestovanie escarole

Požiadavky na pôdu a podnebie

Escarole nie je príliš náročná, ale má svoje preferencie. Darí sa jej v dobre odvodnenej pôde s neutrálnym až mierne kyslým pH. Najlepšie jej vyhovuje chladné podnebie, takže na jar a na jeseň je spokojná. Príliš veľké teplo? Escarole môže dostať záchvat a zbehnúť, čo znamená, že pôjde na semenáčiky.

Výsadba a starostlivosť

Výsev semien

Múdrosť pre escarole: začnite správne. Semená zasaďte asi pol centimetra hlboko do pôdy jemnej ako práškový cukor. Udržujte ich vlhké, ale nie plávajúce. Približne o týždeň uvidíte kúzlo klíčenia.

Presádzanie

Keď sú sadenice veľké a silné (predstavte si malých zelených superhrdinov), je čas presunúť ich von. Rozmiestnite ich asi meter od seba, aby mali priestor na rozprestretie listov a slnko.

Ochrana proti škodcom a chorobám

Nepriatelia escarole? Samozrejme, škodcovia a choroby. Mšice a slimáky si radi pochutnajú na escarole a plesňové ochorenia môžu byť prekážať. Trik spočíva v tom, že treba dávať pozor a rýchlo konať. Prírodné prostriedky ako neemový olej alebo stará dobrá slimáčia hliadka môžu zachrániť situáciu.

Zber a skladovanie

Kedy zbierať úrodu

Pri escarole je najdôležitejšie načasovanie. Zbierajte ju, keď sú listy dostatočne veľké na konzumáciu, ale skôr, ako sa rozhodnú pučať. Zvyčajne je to približne 30-45 dní po výsadbe. Hovoríme o rýchlom raste!

Techniky zberu

Sklizeň escarole je jednoduchá záležitosť. Pomocou čistých nožníc alebo noža odstrihnite vonkajšie listy a nechajte jadro pokračovať v raste. Alebo, ak sa cítite odvážne, pozbierajte celú hlavu naraz. Stačí ju rozkrojiť pri báze a voilá!

Tipy na skladovanie

Ak chcete escarole udržať čerstvú, myslite na chlad a vlhkosť. Zabalte ju do vlhkej papierovej utierky a vložte do plastového vrecka. Potom ju nechajte vychladnúť v priehradke chladničky. Takto vydrží čerstvá až týždeň. Hovoríme o dlhej trvanlivosti!

Kulinárske využitie

Šaláty

V šalátoch escarole mení pravidlá hry. Jeho mierne horkastá chuť dodáva šalátu hĺbku, ktorej sa jednoducho nevyrovná. Pridajte k nemu pikantnú zálievku a máte šalát, ktorý nie je nudný.

Polievky a dusené jedlá

Keď je sychravé počasie, escarole v polievkach a dusených jedlách je ako teplé objatie. Dobre sa udržiava pri varení, dodáva štruktúru a príval zelenej dobroty každej lyžičke.

Soté a grilované jedlá

Soté alebo grilovaný escarole sa stáva úplne novou zeleninou. Je jemná a mierne sladká, ideálna k šťavnatému steaku alebo do pikantných cestovín. Je to pomocník, ktorého potrebuje každý hlavný chod.

Tradičné recepty

Od talianskej svadobnej polievky až po klasický pokrm z escarole a fazule – tradičné recepty milujú escarole. Už stáročia zdobí kuchyne a dokazuje, že dobrá chuť nikdy nevyjde z módy.

Výživové výhody

Vitamíny a minerály

Escarole je viac ako len pekný list. Je plný vitamínov A, K a C a je dobrým zdrojom vlákniny a železa. Je ako multivitamín v zeleninovej forme.

Zdravotné výhody

Zdravie tráviaceho traktu

Pre vaše črevá je escarole skutočným priateľom. Jeho vysoký obsah vlákniny udržiava veci v pohybe, ak viete, čo mám na mysli.

Zdravie srdca

Escarole sa postará aj o vaše srdce. Má nízky obsah kalórií a tukov, takže je zdravou voľbou pre srdce.

Regulácia hmotnosti

Chcete si udržať kilá? Escarole je váš spojenec. Má málo kalórií, ale veľa živín, čo z nej robí superhviezdu v oblasti regulácie hmotnosti.

Zhrnutie

Escarole si vďaka svojej bohatej histórii, rozmanitosti a nutričnej sile zaslúži ovácie v stoji. Je všestranne využiteľná v kuchyni a ľahko sa pestuje v záhrade. Či už si pripravujete šalát, varíte polievku alebo ju dokonale ugrilujete, escarole dodá zelenine príval chuti a živín. Nie je to len zelený list, je to životný štýl.

Časté otázky o escarole

Ako rozoznám escarole od iných zelených listov?
Escarole vyniká širokými, kučeravými listami a mierne horkou chuťou. Na rozdiel od hlávkového šalátu patrí do čeľade čakankovitých, preto hľadajte jej charakteristické zvlnené okraje a hrubšiu štruktúru.

Dá sa escarole pestovať celoročne?
V správnych podmienkach áno. Escarole miluje chladné počasie, preto je ideálna jar a jeseň. S trochou tieňa a zvýšenou starostlivosťou ju však môžete pestovať aj v lete.

Ktorí bežní škodcovia napádajú escarole?
Hlavnými škodcami sú mšice a slimáky. Tie si radi pochutnávajú na listoch escarole. Dávajte si na týchto nepozvaných hostí pozor a ukážte im dvere pomocou prírodných prostriedkov.

Existujú okrem varenia aj iné možnosti využitia escarole?
Určite! Escarole môže byť hviezdou v okrasných jedlých záhradách. Jej svieže, zelené listy skrášlia každé prostredie a navyše sa s ňou dá rozprávať o udržateľnom spôsobe života.

Aké sú hlavné živiny escarole?
Escarole je plná vitamínov A, K a C, vlákniny a železa. Je to výživová sila, vďaka ktorej je skvelým doplnkom každého jedálnička.

Ako mám escarole skladovať, aby vydržala dlhšie čerstvá?
Zabalte ho do vlhkej papierovej utierky a vložte do plastového vrecka. Potom ju uložte do zásuvky chladničky. Takto vydrží čerstvá a chrumkavá až týždeň.

Existujú nejaké potenciálne vedľajšie účinky konzumácie escarole?
Pre väčšinu ľudí je escarole bezpečnou a zdravou voľbou. Jeho horkosť však nemusí vyhovovať všetkým chuťovým pohárikom. Ako pri každej inej potravine, aj tu platí, že základom je striedmosť.