Xantanová guma

Xantánová guma – čo to je, účinky, využitie, výroba a riziká v kozmetike

Xantánová guma, názov, ktorý sa často objavuje v rôznych zoznamoch zložiek potravín, sa mnohým môže zdať cudzí. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo to vlastne je? Je to polysacharid, čo je pekný výraz pre komplexný sacharid. Vyrába sa fermentáciou jednoduchých cukrov pomocou špecifických baktérií a xantánová guma sa stala nepostrádateľnou zložkou v mnohých priemyselných odvetviach.

Pôvod a história xantánovej gumy

V 60. rokoch 20. storočia sa zrodila xantánová guma. Je to dieťa výskumníkov, ktorých cieľom bolo nájsť novšie zahusťovadlá potravín. Nebol to však len tak hocijaký objav; mal tú česť byť patentovaný! Táto jedinečná látka, ktorú produkuje predovšetkým baktéria Xanthomonas campestris, dostala svoj názov podľa materskej baktérie.

Chemická štruktúra xantánovej gumy

Ak sa ponoríme hlbšie, xantánová guma sa môže pochváliť zložitou štruktúrou s chrbticou z glukózy. Z tejto chrbtice sa rozvetvujú trizacharidové ramená, ktoré gume prepožičiavajú jej jedinečné vlastnosti. Jej krása spočíva v schopnosti vytvárať pevné, viskózne roztoky aj v nepatrných množstvách.

PREKVAPENIE! Ďakujeme, že čítate naše články a vzdelávate sa! Ako odmenu a pochvalu vám dávame zľavový kód "čítam", ktorý môžete využiť v našom e-shope TU a získate 3% zľavu na celú objednávku. Doprajte si k čítaniu našich článkov a k odpočinku s našimi produktmi kávičku alebo čaj!

Výrobný proces

Predstavte si cukor, baktérie a alkohol, ako sa spolu zabávajú vo fermentačnej komore. Táto párty trvá niekoľko dní a jej výsledkom je vývar s vysokým obsahom xantánovej gumy. Tento vývar sa potom vyzráža pomocou izopropylalkoholu, čím sa získa pevná forma. Trochu sušenia, mletia a voilá! Xantánová guma je pripravená na trh.

Prečo sa xantánová guma používa?

Keď sme sa dozvedeli „čo“, poďme si povedať „prečo“ Xantánová guma má vďaka svojim jedinečným vlastnostiam nespočetné množstvo využití v rôznych odvetviach.

Kulinárske aplikácie

Od šalátových dresingov, ktoré sa neoddeľujú, až po zmrzliny, ktoré nekryštalizujú, xantánová guma zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní konzistencie mnohých jedál. Je spojencom pekárov, najmä v bezlepkových receptoch, pretože zabezpečuje potrebnú štruktúru a žuvačnosť.

Priemyselné použitie

Steká vám farba po stene? Xantánová guma to zvládne. Doslova. Používa sa v priemysle na zahusťovanie a stabilizáciu výrobkov, čím zabezpečuje ich hladkú konzistenciu.

Lekárske a kozmetické účely

Všimli ste si niekedy, že vaša zubná pasta nekĺže z kefky? Alebo že vaše pleťové mlieko má hodvábnu tekutosť? Ďakujeme xantánovej gume. Jej schopnosť upravovať štruktúru z nej robí miláčika vo svete kozmetiky. Nielen v kozmetike, ale aj v medicíne sa jej schopnosti využívajú na poťahovanie tabliet a iné.

Výhody xantánovej gumy

Xantánová guma má viac výhod, než sa na prvý pohľad zdá. Poďme odhaliť jej výhody.

Zlepšenie textúry a konzistencie

Xantánová guma je ako čarovný prútik, ktorý zdokonaľuje textúru výrobkov. Či už zabraňuje oddeľovaniu oleja v dresingoch, alebo dodáva krémový pocit v ústach mrazeným pochúťkam, všetko robí s veľkou jemnosťou.

Výživové výhody

Pre ľudí s intoleranciou lepku je xantánová guma záchranou. Dokáže napodobniť väzbový účinok lepku v pečive, vďaka čomu môžu chlieb a koláče pripravovať aj ľudia s bezlepkovou diétou.

Stabilita a kompatibilita

Ak do lepku pridáte soli, kyseliny alebo enzýmy, xantánová guma zostane nedotknutá. Je kompatibilná s množstvom prísad a zachováva si stabilitu aj v rôznych podmienkach.

Možné vedľajšie účinky a úvahy

Každá ruža má svoje tŕne a xantánová guma nie je výnimkou.

Reakcie tráviaceho systému

U niektorých, najmä pri konzumácii veľkého množstva, môže xantánová guma spôsobiť tráviace ťažkosti. Príznaky môžu byť rôzne, od mierneho nadúvania až po laxatívne účinky.

Alergické reakcie

Hoci je to zriedkavé, niektorí jedinci môžu byť na xantánovú gumu alergickí, pričom sa u nich môžu vyskytnúť príznaky ako kožné vyrážky alebo dýchacie problémy.

Interakcie s inými zložkami

Vzhľadom na jej silné zahusťovacie schopnosti je potrebné dbať na opatrnosť pri kombinácii xantánovej gumy s inými zahusťovadlami alebo stabilizátormi, aby sa zabránilo príliš hustým alebo gumovitým výsledkom.

Xantánová guma v porovnaní s inými zahusťovadlami

Ako si xantánová guma stojí v porovnaní so svojimi kolegami?

Porovnanie s guarovou gumou

Guarová guma, ktorá sa získava z guarových bôbov, má veľa spoločného s xantánovou gumou. Avšak zatiaľ čo xantánová guma zostáva stabilná pri rôznych hodnotách pH, guarová guma uprednostňuje neutrálnejšie prostredie.

Rozdiely oproti gume zo svätojánskeho chleba

Guma zo svätojánskeho chleba, ktorá pochádza zo semien svätojánskeho chleba, vyniká v horúcich podmienkach a so stúpajúcou teplotou viac hustne. Na druhej strane xantánová guma vykazuje konzistentnú viskozitu bez ohľadu na teplotu.

Kontrast agaru a želatíny

Agar (z morských rias) aj želatína (zo živočíšneho kolagénu) pôsobia ako želírujúce látky. Hoci xantánová guma negeluje, zabezpečuje hladký tok zmesí, čo agar ani želatína nedokážu ponúknuť.

Ako používať xantánovú gumu v receptoch

Skôr ako sa vrhnete na xantánovú gumu a všade ju nasypete, tu je niekoľko tipov.

Pri xantánovej gume platí, že menej je viac. Do omáčok a dresingov často stačí štipka, zatiaľ čo na pečenie môže byť potrebné až 1 % celkovej hmotnosti použitej múky.

Techniky miešania

Rovnomerné rozmiešanie zabezpečíte tak, že xantánovú gumu najprv zmiešate so suchými prísadami. Po zmiešaní pridajte mokré prísady.

Skladovanie a trvanlivosť

Skladujte na chladnom a suchom mieste. A hádajte čo? Trvanlivosť xantánovej gumy je ako sen – môže zostať dobrá celé roky!

Časté otázky o xantánovej gume

Aký je hlavný účel xantánovej gumy v potravinách?
Pôsobí predovšetkým ako zahusťovadlo a stabilizačné činidlo.

Môžem v receptoch nahradiť xantánovú gumu želatínou?
Hoci obe sú zahusťovadlá, ich vlastnosti sa líšia. Najlepšie je pozrieť si konkrétne pokyny na nahradenie pre každý recept.

Je xantánová guma bezpečná pre ľudí s neznášanlivosťou lepku?
Určite! V skutočnosti sa často používa v bezlepkových receptoch na zabezpečenie štruktúry.

Kde sa dá kúpiť xantánová guma?
Vo väčšine supermarketov, najmä v oddeleniach s pečivom alebo bezlepkovými výrobkami. V ponuke ju majú aj online predajcovia.

Má xantánová guma nejaké kalórie?
Áno, ale je ich veľmi málo. Zvyčajne množstvo použité v receptoch prispieva zanedbateľným množstvom kalórií.

Je vhodná pre vegánov a vegetariánov?
Áno, xantánová guma je vhodná pre vegánov aj vegetariánov.

Zhrnutie

Čo je xantánová guma? Je to viac než len prídavná látka; je to neopozeraný hrdina v našom každodennom živote. Jej prítomnosť je všadeprítomná, od potravín, ktoré konzumujeme, až po kozmetiku, ktorú používame. Hoci má svoj súbor úvah, výhody, ktoré ponúka, sú rozmanité. Takže keď nabudúce zbadáte xantánovú gumu na etikete, spoznáte kúzlo, ktoré v sebe tká!